Center za krepitev zdravja

Vzgoja za ustno zdravje

Zobozdravstvena vzgoja za predšolske otroke

Zobozdravstveno vzgojo v vrtcih izvajamo v vseh starostnih obdobjih.

1. starostno obdobje (1-3 leta)

V prvem starostnem obdobju je poudarek na demonstraciji in učenju čiščenja zob z osveščanjem o zdravi prehrani, zobnih razvadah in predstavitvijo pripomočkov za ustno higieno.

2. starostno obdobje (4- 6 let)

V drugem starostnem obdobju nadaljujemo in nadgrajujemo vsebine iz prvega obdobja s poudarkom na demonstraciji in učenju čiščenja zob z osveščanjem o zdravi prehrani, zobnih razvadah in predstavitvijo pripomočkov za ustno higieno.

Srečanja so namenjena teoretičnemu delu (zgodbice, igre, risanke, pobarvanke ipd.) ter praktičnemu prikazu rednega in pravilnega umivanja zob (ob vsakem obisku). Sodelujemo tudi s starši na roditeljskih sestankih.
Priprava na porod
Simbolična fotografija

Zobozdravstvena vzgoja za šolske otroke

Vsebine zobozdravstveno-vzgojnih predavanj so prilagojene starosti ter potrebam ciljne populacije. Namen je informirati ter poučiti o škodljivih dejavnikih, ki ogrožajo ustno zdravje ter motivirati otroke in mladostnike, njihove starše ter pedagoške delavce k aktivni skrbi za zdravje zob in obzobnih tkiv.
Zobozdravstveno vzgojo v šolah izvajamo v vseh razredih.

Vseslovensko »Tekmovanje za čiste zobe« vključuje šolarje od 1. do 5. razreda (testne tabletke, ki obarvajo zobne obloge in ščetkanje zob s preparatom fluora – Elmex gelee). Namen te akcije je otrokom neprisiljeno privzgojiti navado rednega in pravilnega čiščenja zob ter jih motivirati za zdrav način prehranjevanja.

Zobozdravstvena vzgoja za srednješolce

V tem obdobju se priporoča predvsem vzdrževanje osvojenih znanj v skrbi za ustno zdravje. Ključne vsebine se nanašajo predvsem na posledice določenih razvad (posledica kajenja, alkohola in drugih razvad) na ustno zdravje in obolenja dlesni in obzobnih tkiv ter rak ustne votline.
Priprava na porod
Simbolična fotografija

Zobozdravstvena vzgoja za pedagoške delavce in starše

Pedagoške delavce in starše želimo opolnomočiti in motivirati z informacijami o strokovnih smernicah s področja varovanja in krepitve zdravja. Izobraževanje pedagoških delavcev in staršev z zdravstveno vzgojno vsebino se izvaja vsaj enkrat v šolskem letu po dogovoru. Skupno trajanje izobraževanja je 45 – 90 minut.

Pišite nam