TRADICIONALNI JESENSKI TEST HOJE NA 2 KM

13 Oct, 2023

Center za krepitev zdravja ZD Ljutomer organizira tradicionalni jesenski TEST HOJE NA 2 KM, ki bo v soboto, 28.10.2023 od 9:00 do 11:00 na ljutomerskem hipodromu.

Preizkus hoje na 2 km nam omogoča določitev aerobne sposobnosti (učinkovitost obtočil in dihal) ter promocijo hoje in telesne dejavnosti za zdravje. Gre za enostaven, natančen in ponovljiv test. Namenjen je odraslim od 20 do 65 let, telesno nedejavnim in zmerno telesno dejavnim ter odraslim z zdravo ali prekomerno telesno maso in debelostjo.

Potek dogodka:

Ob 09. uri se zberemo na hipodromu Ljutomer. Sledijo meritve krvnega tlaka ter izpolnitev vprašalnika in testnega kartončka (ime in priimek, spol, starost, višina, teža), posvet z zdravnico in s fizioterapevtko predpriprava – ogrevalne vaje. Nato prehodite določeno razdaljo (2 km) kakor hitro zmorete in ob vrnitvi spet opravite nekaj meritev. Nadomestite tekočino, počakate na izračun zmogljivosti in priporočil glede fizične aktivnosti ter ponovno opravite posvet s fizioterapevtko.

Pred preizkusom hoje je potrebna dobra predpriprava udeleženca, zato je pomembno opozoriti, da:

• se 24 ur pred preizkusom izogibamo težjim telesnim naporom, uživanju alkoholnih pijač in poživil,
  • 2 do 3 ure pred preizkusom ne uživamo obilnejših – težjih obrokov hrane, ne kadimo in ne pijemo pijač, ki vsebujejo kofein (kava, pravi čaj, CocaCola, RedBull ipd.),
  • se oblečete in obujete tako, da vas obutev in oblačila ne bodo ovirala pri normalni hoji.

!!! Pomembna opozorila pred pričetkom !!!

Preizkusa hoje na 2 km, se NE priporoča otrokom in mladostnikom, odraslim nad 65 let, telesno zelo zmogljivim, tistim, ki uživajo zdravila, ki spreminjajo srčni utrip in konec koncev tudi ne patološko debelim (ITM nad 40). Naj še omenimo, da se seveda odsvetuje vselej, ko obstaja sum o zdravstveni sposobnosti posameznika – zato pa je pri izvedbi testa potrebna prisotnost zdravnika.

Med absolutno prepoved sodelovanja pri preizkusu hoje na 2 km spadajo:

• akutni miokardni infarkt (brez ocene telesne zmogljivosti),
  • aritmije,
  • vrtoglavica, zadihanost med hojo,
  • neopredeljene bolečine v prsih po 40. letu,
  • neustrezno zdravljen (zelo visok) krvni tlak,
  • nezdravljene bolezni ščitnice,
  • akutno vneti sklepi,
  • bolezni, ki jih telesni napor poslabša,
  • duševna nestabilnost,
  • boleče in otekle noge,
  • »alkoholni maček«,
  • prehlad,
  • antibiotiki,
  • stanja po operacijah,
  • intenzivna utrujenost in
  • nosečnost.

Za vsa dodatna vprašanja smo vam na voljo preko telefona (02) 585 14 70 ali maila [email protected].

Prav tako bomo na ta dan v laboratoriju zdravstvenega doma izvajali brezplačne meritve sladkorna in holesterola v krvi. Na odvzem krvi pridite na tešče med 7. in 9. uro, s seboj imejte kartico ZZZS.